Biegiem przez historię

Trasa naszego biegu przebiega przez wiele interesujących miejsc. Tutaj zebraliśmy najciekawsze z nich:

GROBY PIAŚNICKIE
Jeszcze przed PK odżywczym nr 2 trasa przebiega przez Groby Piaśnickie, zwane inaczej Małym Katyniem lub Kaszubską Golgotą. Podczas II wojny Światowej Hitlerowcy zamordowali tu od 12 do 14 tysięcy ludzi.

ŚREDNIOWIECZNE KURHANY W LEWINIE
Cmentarzysko z X lub XI wieku. W grobach pojedynyczych osób znaleziono nóż, ostrogę, tarczę i miecz, co oznacza, że pochowano tu ówczesną elitę; co więcej, przedmioty te są charkaterystyczne dla Wikingów.

OSADA ŁOWCÓW FOK PUCK/RZUCEWO
W Rzucewie, małej wiosce niedaleko Pucka, ok. 2500-1700 p.n.e żyła ludność, która stworzyła kulturę rzucewską, tj. specjalizowała się w wyrobach z bursztynu, ceramiki czy wyrabianiem narzędzi kamiennych. Zajmowała się także polowaniem na foki oraz rybołóstwem. W Rzucewie podczas prac archeologicznych odkryto nawet pozostałości przystani datowanej na 5000 lat p.n.e.

STOLEMY – kasz. Stolemë
W kaszubskich legendach stolemy to olbrzymy wielkiego wzrostu, które wieki temu zamieszkiwały Kaszuby. Pamiątką po nich mają być wielkie głazy, które stolemowie porozrzucali po Kaszubach w walce ze sobą lub w zawodach siłowych – formułując tym samym krajobraz Kaszub. W Gniewinie i okolicach rozmieszczonych jest 15 figur stolemów.

ZAMEK W KROKOWEJ
Korkowa to duża wieś w powiecie puckim, mieści się w niej zamek z częściowo zachowaną fosą pochodzi z XIV w., aż do 1945r. był siedzibą rodu von Krockow. W 1945r. po tym jak rodzina zmuszona została do wyjazdu z Polski, majątek przejął Skarb Państwa, aranżując w nim m.in. PGR oraz Stację Hodowli Roślin. Obecnie w Zamku funkcjonuje hotel i restauracja.

GROTY MECHOWSKIE
Długa na 61 m jaskinia znajduje się we wsi Mechowo. Odkryta w 1818r., a od 1955r. chroniona jest jako pomnik przyrody nieożywionej. Unikat na Niżu Europejskim.